tzw. edukacja antydyskryminacyjna (EA)

Forum Rodziców Fora Zagrożenia tzw. edukacja antydyskryminacyjna (EA)

Ten temat zawiera 5 odpowiedzi, ma 5 wpisów i był aktualizowany ostatnio przez  Narnia-Just 1 lat, 12 miesiące temu.

• Autor
    Wpis

Ponieważ obecnie największym zagrożeniem jest dla naszych dzieci tzw. edukacja antydyskryminacyjna (EA), chciałbym wprowadzić na Forum tę właśnie tematykę. Pojawia się ona w szkołach już od kilku lat, ale w ostatnich miesiącach jej promotorzy zapowiadali ofensywę w tej dziedzinie.

O EA napisałem kilka tekstów, które można znaleźć na stronie oir.com.pl , tutaj chciałbym opisać pewną niezmiernie symptomatyczną sytuację. W maju 2016, czyli pod koniec poprzedniego roku szkolnego zostałem zaproszony przez radę rodziców pewnej warszawskiej szkoły do wygłoszenia prelekcji na temat rzeczywistych celów EA, którą właśnie zaczęto w tej szkole wdrażać wprowadzając tzw. kodeks równego traktowania.
    Okazało się, że obecna na zebraniu rodziców grupa zwolenników EA starała się usilnie przeszkodzić w przeprowadzeniu tej prezentacji. Najbardziej aktywny z grupy oponentów, który przedstawiał się jako socjolog wykładający na Uniwersytecie Warszawskim podważał prawo prelegenta, czyli moje, do przedstawiania oraz prawo rodziców do słuchania prelekcji o takiej treści:

„Przepraszam, ale Pan jest na terenie publicznej szkoły w Polsce, a nie na terenie prywatnym – powiedział – Bo to jest szkoła publiczna”,

po czym, zwracając się do rodziców, dobitnie przedstawił jakie, jego zdaniem mają prawa:

„Jeżeli Państwo sobie zrobicie na terenie prywatnym taką prelekcję, ja nie będę miał nic przeciwko temu, bo to jest wolność i na tym polega wolność…. Ja nie mam nic przeciwko temu, żebyście Państwo wysłuchiwali taki temat – powtórzył – ale nie w przestrzeni publicznej szkoły.”

Sprawa stała się jasna: istnieją pewne treści, których rodzice, dorośli ludzie, nie mogą wysłuchać „w przestrzeni publicznej szkoły”, nawet jeśli te treści dotyczą ich własnych dzieci.

Ta sytuacja pokazuje czym w istocie jest EA: już na początku wiąże się ona z dyskryminowaniem rodziców, którym odmawia się prawa do rozmowy na tematy dotyczące ich własnych dzieci, bo to kto inny ma decydować o ich wychowaniu (zapewne edukatorzy antydyskryminacyjni). Chodzi też na pewno o to, żeby rodzice nie przekazywali między sobą ukazujących EA w prawdziwym (tj. niekorzystnym) świetle.

Mam nadzieję, że zachęciłem wszystkich do przyjrzenia się bliżej tej rzekomo antydyskryminacyjnej edukacji.

GB
    Uczestnik

To dobrze, że ktoś w końcu edukuje rodziców w tym temacie. Uważam, że taka debata powinna mieć miejsce. Ponieważ szkoła jest miejscem publicznym tam powinna odbywać się publiczna debata. Jeśli pójdziemy za myślą owego socjologa to tak naprawdę nikt, nigdzie na żaden temat nie powinien się wypowiadać…smutne to.

Pawel75
    Uczestnik

Zauważyłem, że wśród polecanych przez to forum stron jest link do strony oswiadczenierodzica.pl i tam jest wzór oświadczenia wyrażającego brak zgody na edukację seksualną prowadzoną pod pretekstem edukacji antydyskryminacyjnej. Jest podstawa prawna do wyrażenia skutecznego sprzeciwu wobec działań tak zwanych instruktorów antydyskryminacyjnych, którzy organizują wystawy i dramy oswajające z homoseksualizmem. Znalazłem ostrzeżenie przed takimi sytuacjami.

Alaninka
    Uczestnik

Chciałabym się dowiedzieć gdzie na terenie Warszawy i okolic zostały już wdrożone zajęcia z edukacji antydyskryminacyjnej. Czy są takie dane? Nie jestem w Radzie Rodziców. Chciałabym wiedzieć, czy mogę mieć zaufanie do szkoły mojego dziecka.

Czy jest jakaś lista nazw konkretnych organizacji, konkretnych programów, o których wiadomo, że przekazują informacje niezgodne z tradycyjnym systemem wartości?

Mam też rodzinę i znajomych nauczycieli w innych miastach. Czy są podobne informacje na temat innych województw?

Będę wdzięczna za takie praktyczne informacje.

Pozdrawiam

Konkretne organizacje wdrażające tzw. edukację antydyskryminacyjną to np.:
    Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA) oraz Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS). Obie ściśle współpracują z Kampanią Przeciw Homofobii (KPH), czołową organizacją homoseksualistów w Polsce. FRS na swojej stronie (
    http://ffrs.org.pl/aktualne-dzialania/programy-edukacyjne/szkolne-kodeksy-r%c3%b3wnego-traktowania/ )
    informowała o 14 realizowanych projektach, jednak dane na stronie nie są aktualne – jak sami piszą, dotyczą projektów rozpoczętych w roku szkolnym 2014/2015. Oto warszawskie szkoły z tej listy:

Projekty rozpoczęte w roku szkolnym 2013/2014
    Szkoła Podstawowa nr 264 im. Gabrieli Mistral w Warszawie (woj. mazowieckie).
    Szkoła Podstawowa nr 258 im. gen. Jakuba Jasińskiego w Warszawie (woj. mazowieckie),

Projekty rozpoczęte w roku szkolnym 2014/2015
    Gimnazjum nr 114 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie (woj. mazowieckie),
    Szkoła Podstawowa Nr 260 im. Jana Matejki w Warszawie (woj. mazowieckie),
    Gimnazjum nr 150 dla młodzieży z problemami szkolnymi w Warszawie (woj. mazowieckie),

Wśród nich jest szkoła o której pisałem w pierwszym wpisie (powyżej). Nie wiemy, czy i ile szkół zdołała pozyskać dla swoich projektów FRS od tamtej pory.
    Google pokazują co najmniej 30 szkół lub zespołów szkół z wdrożonymi kodeksami równego traktowania, ale jest ich chyba więcej.
    Są też i inne projekty, jak „Szkoła równego traktowania” prowadzony przez Fundację im. Geremka. W czerwcu 2015 wg informacji prasowej miało być 60 takich szkół w Polsce.

Nasze forum ma posłużyć monitorowaniu tych zjawisk, więc postaramy się zebrać i opublikować na stronie oir.com.pl listę szkół, w których edukacja antydyskryminacyjna się pojawiła. Na razie na podstawie kwerendy w Internecie, potem może na podstawie sygnałów rodziców, jeśli takie otrzymamy.

Narnia-Just
    Uczestnik

Wygląda na to, że i do szkoły moich dzieci dotarła „edukacja antydyskryminacyjna”. Na liście przewidzianych warsztatów dodatkowych pojawiły się zajęcia o nazwie: „„Równaj słowa – hamuj hejt”. Ponieważ tytuł przypominał zbytnio pro-lewicową organizację „Hejt stop”, zwróciłam się o informację dotyczące realizatorów. Na dzień dzisiejszy wiem, że jest to fundacja Polska Jest Kobietą wyrosła z Partii Kobiet. Partia ta (która w to lato zmieniła nazwę, bodajże na Inicjatywę Feministyczną) aktywnie popiera ideologię gender.
    Jak konkretnie wyglądają te zajęcia – nie wiem. Wiem tylko, że ich nazwa i ogólny opis sugeruje przedstawicielom szkoły pozytywne cele wychowawcze. Wiedząc jednak jak hasła „wychowania równościowego” i „przeciwdziałania mowie nienawiści” są wykorzystywane do promocji wartości lewicowych i pro-genderowych – należy, jako rodzic, być niezwykle uważnym i ostrożnym.
    Co będzie z tymi zajęciami w naszej szkole – zobaczymy. Jestem w trakcie korespondencji z dyrekcją.
    Najgorsze jest to, że organizacje zewnętrzne, które mają od zeszłego roku umożliwione wejście do szkół, mogą to robić praktycznie „pod nosem” zarówno rodziców jak i samych dyrektorów.
    Wymyślają szkolenie o „szlachetnie” brzmiącej nazwie („edukacja antydyskryminacyjne – przecież to takie pozytywne…”), rejestrują je często w znanej bazie danych edukacyjnych, promują ładnymi opisami na portalach ngo lub oświatowych – i przychodząc takimi referencjami do szkoły, w sposób oczywisty robią dobre wrażenie na dyrekcji i pedagogu.
    A to, że szkolenie wyglądające ładnie na papierze, będzie w rzeczywistości indoktrynacją – to już „wyjdzie w praniu”.
    Nawet jeśli rodzicie chcą być czujni, może im zupełnie umknąć fakt, że szkolenie ma miejsce.
    Ja zauważyłam informację o tych warsztatach na pierwszym zebraniu szkolnym, w gąszczu dokumentów do przejrzenia i podpisania które krążyły po sali, puszczone przez wychowawcę.
    Zauważyłam je tylko i wyłącznie dlatego, że byłam czujna po lekturze listu do dyrektorów o EA, ze strony Obywatelskiej Inicjatywy Rodzin.
    Inni rodzicie, nawet nie zauważyli, że w ogóle była jakaś lista zajęć dodatkowych…
    Pozdrawiam, J.

Musisz być zalogowany aby pisać posty