Relacja rodzic – szkoła – państwo. Przykład zmiany na lepsze.

Forum Rodziców Fora Rodzic w szkole Relacja rodzic – szkoła – państwo. Przykład zmiany na lepsze.

Ten temat zawiera 0 odpowiedzi, ma 1 wpis i był aktualizowany ostatnio przez  admin 3 lata, 12 miesiące temu.

 • Autor
  Wpis
 • #156

  admin
  Administrator

  W kwestii poprawy stosunku pomiędzy rodzicem a resortem oświaty warty przytoczenia jest następujący przykład. W polskiej rzeczywistości oświatowej istnieje komisja dyscyplinarna, która może oceniać prace nauczycieli. Przez 25 lat taka komisja w ramach swoich prac mogła przesłuchiwać nieletniego ucznia w charakterze świadka bez zgody i obecności rodziców. Wielokrotnie przeciwko temu protestowano, co spotykało się z całkowitym brakiem zrozumienia ze strony władz oświatowych. Ostatnia taka próba została podjęta kiedy urząd ministra edukacji piastowała p. Kluzik Rostkowska. Nie zgodziła się ona jednak na zagwarantowanie rodzicom prawa do uczestniczenia w takim przesłuchaniu swojego dziecka. Również Rzecznik Praw Dziecka nie chciał podjąć tej sprawy, co zakrawa o skandal.

  Sytuacja zmieniła się gdy ministrem edukacji została p. Anna Zalewska. W tej chwili można powiedzieć, że się udało – w nowelizowanej ustawie o karcie nauczyciela, która jest w trakcie prac w sejmie wprowadzono zapis, który mówi, że przy przesłuchaniu ucznia, który nie ukończył 18 roku życia powinien być obecny rodzi, opiekun prawny, lub osoba sprawując pieczę w zastępstwie. Po raz pierwszy od wielu lat obecna minister edukacji zrozumiała ten problem i nie trwało długo przekonanie jej, że taka regulacja jest niezbędna z punktu widzenia praw rodziców.

  Kolejnym przykładem zmian na lepsze jest organizowana w sejmie 21.04.2016r. Konferencja Rad Rodziców. Organizatorem tej konferencji jest obecna minister edukacji, klub PiS i fundacja „Rodzice Szkole”. Jest to jasny sygnał ze strony ministerstwa, że rodzice są dla resortu partnerem w sprawach oświatowych. Na konferencji mają zostać zdiagnozowane oczekiwania rodziców wobec władz oświatowych różnego szczebla.

Musisz być zalogowany aby pisać posty