Jak do tej pory wyglądała współpraca rodziców ze szkołą?

Forum Rodziców Fora Rodzic w szkole Jak do tej pory wyglądała współpraca rodziców ze szkołą?

Ten temat zawiera 0 odpowiedzi, ma 1 wpis i był aktualizowany ostatnio przez  admin 3 lata, 11 miesiące temu.

 • Autor
  Wpis
 • #151

  admin
  Administrator

  Od początku istnienia IIIRP, a nawet jeszcze wcześniej rodzice walczyli o upodmiotowienie swojej roli w systemie oświaty. Jednym z takich przykładów jest deklaracja programowa Społecznego Towarzystwa Oświatowego uchwalona 22 stycznia 1989 roku. Zapisano tam: „Uspołecznienie oświaty winno przynieść rodzicom prawo utworzenia niezależnych od władz szkolnych reprezentacji, które mogłyby stanowić w sprawach szkół ich dzieci.” Jest to bardzo ciekawy dokument, chociażby z tego powodu, że pierwszym środowiskiem, które upominało się o prawa rodziców w szkole było środowisko oświaty niepublicznej. Rodzice walcząc o swoje prawa doprowadzili do uchwalenia odpowiednich regulacji prawnych.

  W 2000 roku środowiska nauczycielskie zorganizowały kilka konferencji, na których zostały wypracowane różnego rodzaju rozwiązania prawne: mówiono m.in. o możliwości tworzenia szkolnych rad rodziców. Rodzice przygotowali wtedy pełne oprzyrządowanie prawne dążące do upodmiotowienia rodziców na terenie szkoły.

  W 2005 roku została wydana książka, która nie ma swego odpowiednika w skali europejskiej – „Prawa rodziców szkole”, Starzyński W., Wieczorek E., Kołodziejczyk W., Kunicki-Goldfinger M, Wyd. STO Warszawa 2005. Jest to kompendium wiedzy o prawach rodziców. Kolejną pozycją wydawniczą jest książka „Rodzice – partnerzy i sprzymierzeńcy” wydana m.in. przez fundację Rodzice Szkole.

Musisz być zalogowany aby pisać posty